Osobliwości Ziemi Lubuskiej

Z czym ci się kojarzy Ziemia Lubuska? 

Bo mi z bachusikami w Zielonej Góry, legendarnym niedźwiedziem Wojtkiem i maszkaronami z Żagania!


W tym poście przedstawię ci  lokalne symbole i osobliwości tego województwa. 

Daj się zaskoczyć Zachodnią Polską! Niedźwiedź Wojtek w Żaganiu

Niedźwiedź Wojtek to postać jak najbardziej prawdziwa. Urodził się w Persji w 1942 r. i niedługo potem został “zaciągnięty” do Armii gen. Andersa na terenie Syrii. Żołnierze odkupili go od małego chłopca za czekoladę, garść pieniędzy, konserwę i nóż oficerski. Karmili mlekiem z butelki po… wódce, uczyli “dobrych manier”, dając przekąski w nagrodę za poprawne zachowanie. Niedźwiadek całkowicie zaufał człowiekowi, stając się żołnierskim pupilem. Wraz z żołnierzami spał w namiocie, spożywał posiłki, jeźdźił ciężarówką albo (choć ważył 250 kg) bawił się w zapasy. Wraz z 2 Korpusem przeszedł kampanię wojenną od Iraku, przez Palestynę, Egipt aż do Włoch.

Przez cały ten okres wiernie służył żołnierzom, nosząc ciężkie skrzynie z amunicją. Podobno nigdy nie upuścił  żadnego pocisku. 

Po wojnie trafił do zoo w Edynburgu, gdzie spędził resztę życia. 


To dlaczego teraz jego pomnik stoi w centrum Żagania?

Tak naprawdę pomników Wojtka jest wiele i to w całej Europie. To legenda, o której napisano wiele reportaży, komiksów i artykułów.

W 2011r. liceum w Żaganiu o profilu wojskowym przejęło tradycje i symbole Kompanii, m.in. logo przedstawiającego niedźwiedzia. Pomnik dodatkowo uświetnił to wydarzenie.


Bachusiki w Zielonej Górze


Bachusiki to potomkowie Bachusa, czyli boga wina. Za swoją siedzibę nie mogły obrać sobie lepszego miejsca niż otoczoną winnicami Zieloną Górę!

Te malutkie rzeźby rozpierzchły się po mieście, stając się prawdziwą turystyczną atrakcją, niczym wrocławskie krasnale. Każdy z nich ma swój przydomek i nadaną funkcję.

Jeśli kiedyś będziecie chcieli ich poszukać, zajrzyjcie TUTAJ.
Maszkarony w Żaganiu

Wracamy do Żagania, gdzie oprócz niedźwiedzia Wojtka znajduje się okazały pałac. Nad otworami okiennymi można zobaczyć twarze maszkaronów, czyli wizerunków diabła. Jest ich 197 i każdy jest inny! Choć nikt nie zna autora,  wiadomo, że przy tworzeniu inspirował się szkicami Leonarda da Vinci.

Istnieje także legenda mówiąca o tym, że rzeźbiarz zawarł pakt z diabłem, aby ten za każdym razem zmieniał grymas twarzy, dostarczając artyście inspiracji. W zamian za to diabeł miał otrzymać jego duszę po śmierci. Podobno ostatni wyraz diabelskiego oblicza był tak przerażający, że autor spadł z drabiny i zginął. Potwierdzeniem tego domysłu jest jeden maszkaron, która nigdy nie został ukończony…


Pückler w Mużakowie


O Pałacu w Parku Mużakowskim opowiem wam w kolejnym praktycznym wpisie, a tutaj przedstawię autora tego pięknego kompleksu rozciągającego się na granicy Polski i Niemiec.

Hermann urodził się w dzisiejszym przygranicznym miasteczku Bad Muskau. W dzieciństwie spędził pewien czas w zakładzie wychowawczym, gdzie za złe zachowanie zlecano mu… prace ogrodowe.

Pewnie nikt nie przypuszczał, że ten “trudny chłopiec”,  początkowo uprawiający ziemię za karę w przyszłości zaprojektuje rozległy Park Mużakowski w otoczeniu pałacu, który później zostanie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNIESCO… 

Mam nadzieję, że osobliwości Ziemi Lubuskiej zaciekawiły was tak samo jak mnie.

A już niedługo drugi wpis o tym regionie, tym razem w wersji całkowicie praktycznej. 

Do miłego!