Central Park na rowerze!- jak to wygląda w praktyce?

Wycieczka rowerowa po Central Parku to jedna z najlepszych przygód w Nowym Jorku! Jednak aby ją odbyć, trzeba się odpowiednio przygotować i zgłębić kilka wskazówek, żeby zamiast zaskoczenia czerpać same przyjemności!

W tym wpisie przygotowałam zbiór kilku cennych porad na temat wypożyczania i korzystania z roweru na terenie parku oraz listę miejsc, których nie możecie pominąć w trakcie swojej wizyty!

Central Park- przydatne fakty:

1. Łączna długość ścieżek rowerowych i pieszych wynosi ponad 92 km. Pojedyncze okrążenie parku to dystans ok. 10 km.

2. Na terenie parku znajdują się dwie poprzeczne drogi dla samochodów.

3. Park jest długi na ok. 4 km i szeroki na 800m.

4. Jazda na rowerze odbywa się tylko w jedną stronę! Ograniczenie prędkości to 20 km/h.

5. Teren parku został ukształtowany sztucznie w taki sposób, aby przypominał górzysty. Nie zdziwcie się, jak nagle wyrośnie przed wami duży podjazd. Jednak nawet bez kondycji, z pewności dacie radę go pokonać.

6. Ścieżki piesze i rowerowe przecinają się, dlatego co jakiś czas znajdują się mini skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Jednak zasada jest taka, jak na normalnym skrzyżowaniu w Nowym Jorku: nic nie jedzie można jechać albo iść.

7. Na terenie Central Parku znajdują się punkty z wodą pitną, więc nie musicie kupować ich na mobilnych straganach i martwić się o szybko kończące się zapasy. Te mini fontanny może nie wyglądają zbyt wiarygodnie, ale piłam z nich wodę wielokrotnie i nadal żyję, więc jest ok! Choć według niektórych woda ta ma dziwny posmak- dla mnie jednak każda woda to po prostu woda :).

Central Park na rowerze- jak to wygląda od strony praktycznej?

Wokół Central Parku funkcjonuje kilkanaście firm wynajmujących rowery. Każda z nich ma podobne zasady:

1.Wynajmujący na czas jazdy oddaje do depozytu swój dowód osobisty lub paszport. Niby nigdzie i nikomu nie wolno zostawiać takich dokumentów, jednak tam są cały czas takie tłumy i kolejki, że chyba nikt z pracowników nie ma czasu nawet pomyśleć o robieniu kopii i tym podobnych rzeczy.

2.Podpisuje coś w rodzaju umowy.

3.Oprócz roweru w zestawie najczęściej znajduje się koszyk, kask i zamykanie.

Jednak z zamykaniem musicie uważać. Rowery w NY są chyba traktowane jako dobro luksusowe, bo naprawdę giną, a te które czekają na swoich właścicieli są przypiete do słupów ciężkimi metalowymi łańcuchami. Właściciele firmy ostrzegli nas, żeby raczej nie zostawiać rowerów na długo bez opieki.

4. Potem pracownik dobiera do waszego wzrostu odpowiedni rower, pomaga wyregulowac siodełko.

5. No a teraz jazda!

Cena wypożyczenia roweru zależy od firmy i pory roku, dlatego nie podaję tu przykładowych kosztów. W moim wypadku wypożyczenie roweru było jedną z atrakcji oferowanych w ramach “karty na zwiedzanie”. Dlatego nie płaciłam nic u samego właściciela roweru.

Dlaczego warto zwiedzać Central Park na rowerze?

Central Park na rowerze

1. Przyjmijmy, że jest połowa sierpnia. Z nieba leje się żar. Nawet cień nie daje ulgi, bo to wilgotność, a nie samo słońce potęguje poczucie gorąca. I tutaj rower sprawdza się idealnie! Szczególnie o poranku świeży powiew wiatru w zielonych tunelach jest tak przyjemny, że masz ochotę jeździć tam w kółko przez cały dzień!

2. Druga rzecz to odległości. Jednego dnia wybrałam się na spacer po Central Parku. Przeszłam ok. ⅔ jego długości. Na początku było fajnie, ale później dystanse zaczęły doskwierać. Mijasz Sheep Meadow, fontannę, zbiornik… i się zachwycasz, ale już do Alei Wiązów musisz przejść kolejny kilometr, a jak nie daj Boże zabłądzisz, to nawet dwa… Central Park to ogród angielski, co oznacza, że jego większość pogrążona jest w celowym nieładzie, bez mapy ciężko trafić do określonego miejsca. Rower przyspiesza przemieszczanie!

3. Pierwotnie Central Park leżał na końcu Nowego Jorku, na peryferiach, które zamieszkane przez ludność napływową, nie należały do najbezpieczniejszych. I choć teraz park okrążony jest przed rzędy wieżowców i kamienic, nadal krąży wieść, że jego północna część (granicząca z Harlemem) nie jest bezpieczna i lepiej skupić się na południowej oraz środkowej partii.

Rower umożliwił mi dotarcie i zobaczenie północnej części parku, ale bez konieczności spędzania tam zbyt długiego czasu.

Jakie są wady poruszania się na rowerze po Central Parku?

1. Nie wszędzie można dotrzeć, ponieważ poruszanie się na rowerze jest możliwe tylko na oznakowanych ścieżkach rowerowych.

2. Chcąc zrobić zdjęcia np. mozaiki Imagine czy przejść się wokół Wielkiego Jeziora trzeba zostawić rower bez opieki, a to wiąże się z ryzykiem kradzieży.

Co warto odwiedzić?

Teraz część dla wszystkich, także dla tych, którzy niekoniecznie zamierzają poznawać Central Park z perspektywy rowerowego siodełka.

A jeśli chcesz poznać inne, mniejsze, ale bardzo ciekawe parki Nowego Jorku, zapraszam cię to tego wpisu:http://www.med.travel.pl/?p=1100

Central Park ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji: możesz iść na plenerowy spektakl teatralny lub koncert, popływać łódką po jeziorze, wspinać się na skały, grać w piłkę, bawić się na placu zabaw, iść do zoo, błądzić po alejkach, poznawać kolejne rzeźby, przecinać słynne mostki, biegać, jeździć na rowerze…

Ale rzeczą, której pominąć nie możesz jest piknik! Po wycieczce rowerowej tym bardziej zalecany! Tak przyjemny, że nie będzie ci się chciało stamtąd ruszyć. Ja się ruszyłam tylko dlatego, że zaraz miałam rezerwację na przedstawienie na Broadway’u.

A jakie są te fajne mostki, mozaiki czy jeziorka? Gdzie są Pola Truskawkowe, Wielka Łąka czy Aleja Wiązów?

Pola Truskawkowe i mozaika Imagine

To żywy pomnik Johna Lennona, stworzony przez Yoko Ono. Oba określenia nawiązują do piosenek Lennona- “Strawberry Fields Forever” i “Imagine”.

Mozaika z napisem jest prezentem od Neapolu, jej otoczenie ma upamiętniać twórczość muzyka oraz służyć jako miejsce medytacji i pokoju. Jest nawet tabliczka z listą 121 państw, które uważają Pola Truskawkowe jako Ogród Pokoju.

Wielki Trawnik i Owcza Łąka

To jedne z najsłynniejszych światowych trawników ;), pewnie także największych.

Kiedyś rzeczywiście znajdowały się na nich pastwiska. W międzyczasie (do 1931r.) Wielki Trawnik pełnił rolę zbiornika wody- części systemu doprowadzającego wodę do Nowego Jorku.

A wiecie skąd zabrano materiały do wypełnienia wielkiej dziury pozostałej po wypompowaniu wody? Osadów dostarczyła budowa linii metra na 8 alei i wykopy pod fundamenty Rockefeller Center.

Obecnie na obu trawnikach odbywają się liczne festiwale, koncerty, marsze, demonstracje, pochody itd. Jednak tylko na Wielkim Trawniku można grać w baseball, na Owczej Łące milej widziany jest raczej kocyk i kosz piknikowy.

lokalizacja Sheep Meadow-  zachodnia część parku od 66 do 69 Ulicy.

lokalizacja The Great Lawn- geograficzne centrum parku 79 do 85 Ulicy.

Rezerwuar, czyli zbiornik im. Jacqueline Kennedy Onassis i Jezioro

Pierwszy z nich to największy zbiornik Central Parku, ma powierzchnię ponad 40 ha! W okresie działalności Croton Aqueduct, czyli I nowojorskiego wodociągu (jednego z pierwszych w całych Stanach) Zbiornik im. J. Kennedy pełnił funkcję rezerwuaru wody dla miasta w przypadku awarii systemu wodociągowego. W XIXw. ilość wody obecna w zbiorniku starczała mieszkańcom na 2 tyg. Według obecnych statystyk ta ilość starczyłaby na 4 h…

Pomijając te dawne funkcje, zbiornik i jego otoczenie to jedne z bardziej malowniczych miejsc Central Parku, do tego uświadamiających, jak bardzo to wszystko jest wielkie!

Central Park

Jeśli chodzi o The Lake, czyli Jezioro (tak, czasami kreatywność Amerykanów bije głowę… choć ja bardzo doceniam, że zamiast nazw ulic ustanowili numery) jest to drugi najbardziej znany zbiornik wodny w Central Parku. Można tam wypożyczyć łódkę, czuć się jak w krainie z baśni do pierwszego zderzenia z inną łódką, a potem cykać miliony zdjęć na Insta ;). Koszt nie jest o dziwo zabójczy, nie wynosi więcej niż 10 $ (a w NY mało co wynosi mniej niż 10$).

Fontanna i Taras Bethesdy

Powstała w 1873r., przedstawia rzeźbę Anioła Wód, który miał upamiętniać doprowadzenie do Nowego Jorku wody poprzez wodociąg Croton Aqueduct  30 lat wcześniej.

Nieco dalej znajduje się podziemne przejście ozdobione takim oto sufitem składającym się z tysięcy akustycznych kafelków. Muzyczne brzmienia są tam naprawdę hipnotyzujące!

Bow Bridge

Jest jednym z wielu mostów w Central Parku, ale uważanym za ten najbardziej romantyczny i urokliwy. Idąc od strony północnej nieco ciężko do niego trafić, ale mapa z GPSem dała radę!

Aleja Wiązów

To szeroka aleja prowadząca od fontanny Bethesdy na południe. Spotkacie tam wielu artystów i muzyków. Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam takie zielone tunele!

Central Park

Rzeźby

Czytałam kiedyś opinię, że Central Park to takie darmowe nowojorskie muzeum pod chmurką. Rzeczywiście znajduje się tam ok. 30 rzeźb, te najbardziej znane to Alicja z Krainy Czarów, pies Balto czy obelisk Kleopatry. Nas jako Polaków powinien jednak zainteresować posąg króla Władysława Jagiełły! 

Adopcja ławek

Program The Adopt-A-Bench został zapoczątkowany w 1986r. jako jeden ze sposobów na pozyskanie funduszy na utrzymanie i renowację parku, m.in. samych ławek oraz ich otoczenia. Taka adopcja kosztuje 10 000 $, a jako upamiętnienie nabywcy Central Park Concervancy umieszcza na oparciu ławki metalową plakietkę z wygrawerowanym napisem ułożonym przez kupującego. Można w ten sposób zrobić komuś prezent, uczcić rocznicę lub zachować pamięć o bliskiej osobie, która np. na tej konkretnej ławce lubiła przesiadywać.

Poniższy link przeniesie was do oficjalnej strony Central Parku, na której znajdziecie dokładną mapę z zaznaczonymi wszystkimi ważnymi punktami, bo moja lista to oczywiście tylko wycinek tego, co park oferuje :)!

http://www.centralparknyc.org/maps/

Na koniec mogę życzyć wam i sobie tylko jednego- przejażdżki i pikniku w Central Parku! Niedługo zgłębimy temat nowojorskich kulinariów, więc bądźcie czujni!