Madryt- komunikacja i ceny

Madryt oferuje mnóstwo opcji darmowego zwiedzania i wcale nie przeszkadza mu przy tym fakt, że jest stolicą! Jeśli lubisz długie, miejskie spacery, tanie atrakcje i pyszne jedzenie, Madryt będzie idealnym miejscem na aktywny city break!

 

A żeby było ci łatwiej wszystko zorganizować mam garść porad o korzystaniu w komunikacji i oszczędzaniu na turystycznych atrakcjach!






Trzy rzeczy, które zaskoczyły mnie w Madrycie:


1. Tam naprawdę nie ma co zwiedzać po trzech dniach pobytu. 

To nie jest Barcelona, w której lista miejsc do odwiedzenia się nie kończy i za każdym razem chcesz zostać tam dłużej. Oczywiście jak się uprzesz możesz znaleźć jakieś miejsca spoza szlaku, ale będą to raczej tylko pojedyncze kamienice, pomniki lub parki.
 
2. Tam naprawdę zwiedzanie prawie nic kosztuje.
 
Spodziewałam się opłat wstępu do każdego znanego miejsca, a tym czasem okazało się, że nawet najbardziej oblegane atrakcje przewidują darmowe godziny zwiedzania i to codziennie, a nie raz w tygodniu.
 
Poniżej pełna lista darmowych atrakcji i trików dla spryciarzy.
 
3. Tam naprawdę dotrzesz wszędzie na piechotę.
 
Choć Madryt jest stolicą Hiszpanii i rozległą metropolią, atrakcje turystyczne są położone w na tyle małym zasięgu, że bez problemu można się przemieszczać spacerem, bez korzystania z metra.
 

Komunikacja

 
→ Jak dojechać?
 
Najłatwiej tanimi liniami. Ja leciałam Ryanairem w styczniu za 120 zł w jedną stronę, ale teraz znalazłam bilety na maj (!) za 85 zł
 
Polecam sprawdzić tę stronę ;). 
 
→ Jak dotrzeć z lotniska do centrum?
 
To jest najgorszy minus cenowy Madrytu… Lotnisko w  jest położone 12 km na północ od miasta. Najlepiej komunikować się z niego metrem. Ale tu jest haczyk, bo aby wyjechać z lotniska obojętnie do jakiej strefy, musisz zapłacić 3 euro za… możliwość opuszczenia lotniska.
 

Podobnie jak w innych miastach, sieci metra przebiegają przez różne “zony”, czyli strefy. Na szczęście lotnisko i turystyczna część miasta leżą w jednej strefie- A. Jednorazowy bilet wyniesie wtedy 1,5 euro (do dalszych stref 2 euro). Trzeba jeszcze doliczyć jednorazową opłatę za wyrobienie karty biletowej, którą później doładowujecie- 0,5 euro.


Aby dojechać do centrum miasta należy wsiąść w linię 8, wysiąść na Nuevos Ministerios i przesiąść się do linii 10 (kierunek Puerta del Sur). Wysiąść na stacji Tribunal i wsiąść do linii 1 (kierunek Valdecarros). Tą linią dojedziecie do Gran Vii albo na Puerta del Sol- samo centrum Madrytu. Przejazd zajmuje ok. 45 min.

 

Podsumowując koszt dojazdu z lotniska wynosi ok. 5 euro na jedną osobę dorosłą.
 
→ Jak przemieszczać się po Madrycie, oprócz tego że na piechotę?

W ciągu dwóch dni ani razu nie skorzystałam z metra i to nie dla jakiejś wielkiej oszczędności. Madryt rozciąga się raczej na płaskim terenie, atrakcje położone są blisko siebie, więc jak tu nie spacerować? 
 
Jeśli jednak chcesz ułatwić sobie życie, to najwygodniej przemieszczać się metrem, jest bardzo rozbudowane. Oprócz tego znajduje się jedna linia “Cirkular”, która okrąża ścisłe centrum miasta.
 
Można kupić kartę na 10 przejazdów w cenie 12,5 euro lub kartę turystyczną za 8,4 euro/ doba z nielimitowaną ilością przejazdów.
 
 


Dokładne ceny i zniżki dla dzieci znajdziecie tutaj.

Natomiast tutaj jest mapa metra!


Alternatywy dla nóg i metra:


Rower! Madryt jest dostosowany do potrzeb rowerzystów, oferuje kilkaset punktów z rowerami miejskimi w całym mieście i rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych. 


Super pomysłem jest też zwiedzanie parku Retiro na rowerze, wtedy ma się szansę dotrzeć do większej liczby jego najpiękniejszych zakątków.

Tutaj mapa całej sieci ścieżek rowerowych.

 Autobus wycieczkowy, czyli typowy dwupiętrowy autokar z tarasem, który obwozi turystów po mieście


Oferuje dwie trasy- po historycznej i nowoczesnej części Madrytu. Koszt biletu całodziennego na osobę dorosłą wynosi ok. 20 euro. Można oszczędzić jakieś 2 euro, robiąc rezerwację internetową.

Audio-przewodnik nie obejmuje polskiej wersji.
Tutaj znajdziesz więcej szczegółów.

 
Nocleg
 
Noclegi w Madrycie nie należą do najtańszych, ale miejsce w hostelu blisko centrum da się znaleźć za 60-70 zł/noc/osoba dorosła. Jednak najczęściej ceny oscylują wokół 100-150 zł/noc/osoba dorosła. (Podałam przykłady ofert ze śniadaniem i w bardzo dobrej lokalizacji).
 
Ja zatrzymałam się w hostelu “La Zona”, z widokiem na Gran Vię (czytaj: samo centrum Madrytu 🙂 ). Minusem takiego położenia był hałas, ale nie uliczny a nocnych imprez… Do Madrytu na weekendy ściągają tabuny turystów.
 
Warto sprawdzać także oferty na airbnb lub couchserfingu, wtedy z pewnością da się zaoszczędzić znacznie więcej, a dodatkowo poznać mieszkańców miasta. 
 
Zwiedzanie

 

To jest raj dla oszczędnych! W dwa dni na zwiedzanie wydałam aż 2 euro! 😀 To najbardziej pozytywna niespodzianka w Madrycie!

Naprawdę byłam przygotowana na opłaty wstępu do każdej, nawet błahej atrakcji. Bo Hiszpania, bo stolica, bo Madryt?! W Barcelonie, Lizbonie, Paryżu rzeczywiście tak jest, czasami musimy płacić za wstęp do parku… A w Madrycie? Sami zobaczcie jak długa jest lista miejsc zupełnie za darmo, a są to główne punkty odwiedzane przez turystów!
 
Lista darmowych atrakcji:

Jeśli nie wiesz, co oznaczają wymienione nazwy albo chcesz zobaczyć ich zdjęcia,
zajrzyj do tego wpisu. Wszystko tam opisuję i wyjaśniam :).

 

1. Stacja Atocha z ogrodem tropikalnym
2. Park Retiro

Park o powierzchni 125 ha z:


* jeziorem, po którym można pływać wypożyczoną łódką lub rowerem wondym

* Pałacem Kryształowym (byłam w szoku, patrząc na tabliczkę “wstęp darmowy”)

Uwaga na kolejki, jednak chyba warto w nich postać, bo wnętrze musi być niesamowite!


* Pałacem Velazqueza, gdzie znajdziecie liczne wystawy dzieł sztuki i zabytkowych przedmiotów


Informacje jak dotrzeć do parku Retiro oraz godziny wstępu znajdziecie tutaj.

3. Ogrody Palacio Real (Campo del Moro)

4. Świątynia boginii Debod (bez muzeum)
5. Wystawy fotograficzne w CentroCentro, czyli Palacio Cibeles (punkt widokowy płatny)

 
 

6. Największa katedra Madrytu przy Palacio Real- La Almudena
7. Punkt widokowy z centrum handlowego Corte Ingles przy Placu Callao (znajduje się też stacja metra)

Taras widokowy znajduje się na 9 piętrze.


Atrakcje darmowe tylko w określonych godzinach:


Warto tak zorganizować zwiedzanie, żeby uwzględnić darmowe godziny zwiedzania.
Należy jednak pamiętać, że takich osób jak my są tysiące- dosłownie!
Przed Muzeum Prado kolejka (pozawijana jak makaron spaghetti formuje się godzinę przed wejściem).

1. Muzeum Prado

Od października do marca: Wt – Sb: 18:00 – 20:00

 
Od kwietnia do września: Wt-Sb: 17:00 do 19:00

Nd przez cały rok: 17:00 – 20:00


2. Palacio Real

Od października do marca: pn-pt od 16-18

Od kwietnia do września: pn- pt od 18-20

Więcej informacji pod tym linkiem.

– Muzeum Reina Sofia, czyli muzeum dzieł sztuki zgromadzonych przez królową Zofię


Pn- sb: 19-21

Nd: 13.30- 19

 
Atrakcje prawie darmowe:

 

– Mirador Madrid, czyli punkt widokowy z Pałacu Cibeles- 2 euro
– Muzeum Morskie – 3 euro
 

 

Rozrywka
 
W tej części uwzględnię flamenco!
 
To najdroższa atrakcja, ale zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy ten charyzmatyczny występ!
 
Najczęściej występ trwa ok. 1,5 godziny, a kluby oferują dwie opcje:
 
– pokaz flamenco plus jeden napój do wyboru (także alkoholowy) i przekąski wliczone w cenę- od 30 euro i wyżej, najczęściej ok. 40 euro
 
– pokaz flamenco z kolacją w cenie- ok. 60 euro i wyżej
 
Osobiście bardzo polecam lokal La Taberna de Mister Pinkleton. Dobra lokalizacja na tyłach Plaza Mayor, przystępna cena, kelnerka z Polski, a przede wszystkim świetni artyści i występ na profesjonalnym poziomie!

W Madrycie lokali flamenco jest zatrzęsienie, co nie oznacza, że bez wcześniejszej rezerwacji uda wam się kupić bilety! Wiele klubów ma swoje strony internetowe, gdzie można dokonać  rezerwacji. W przypadku tawerny, w której byłam, opłaty dokonywało się na miejscu, ale to nie jest reguła. 

Najczęściej w ciągu jednego wieczoru odbywają się dwa występy- o 19 i 22.

 
Gastronomia
 
Tu już rozpiętość cenowa jest ogromna. Jednak da się zjeść obiad nawet za 6 euro za osobę. Jak? Często w marketach są stoiska z kurczakami z rożna lub innymi daniami na ciepło, do tego surówka, bagietka za parę centów i obiad gotowy!
 

Ale warto spróbować także tradycyjnej kuchni! Gdzie? Ja polecam Mercado San Miguel. Ceny może nie najniższe, ale produkty są świeże, pięknie podane i pyszne! Szczególnie tapas! Koszt jednego tapas, czyli kanapki na dwa gryzy jest duży- 1,5 euro, ale warto spróbować choć jednej.

Tradycyjne i obłędnie słodkie churros można kupić za ok. 4 euro. W skład zestawu wchodzą najczęściej cztery churros i kubek gorącej czekolady.

Oczywiście kombinacji jest znacznie więcej, ale to już zależy od lokalu i waszej inwencji :).

 

 

 


Dlaczego warto brać mapki z centrum informacji turystycznej?- czyli trik dla spryciarzy

W centrum Madrytu jest kilka punktów informacji turystycznej, m.in. przy Palacio Real i na Plaza Mayor. Jeśli chcesz zobaczyć je na mapie, kliknij tutaj, zaznaczyłam je razem ze wszystkimi innymi ciekawymi miejscami w Madrycie.

 
Można tam znaleźć wiele darmowych broszur i ulotek, ale przede wszystkim dostać również darmową mapę miasta. Na jej odwrocie są liczne kupony promocyjne, niektóre naprawdę opłacalne, np. za zakup kubeczka czekolady trzy churros gratis!
Zakupy
 


Ceny pamiątek są wysokie, ale tu sprawdza się metoda, że im dalej od centrum, tym taniej.

 
Jeśli chodzi o produkty spożywcze ceny są porównywalne do Polskich. W miarę tanim marketem jest Dia. Kilka z nich można znaleźć w centrum Madrytu, m.in. obok Mercado de San Miguel. Nieco dalej na pewno natkniecie się na Mercadonę.
 

W Madrycie są także liczne małe sklepy spożywcze lub tzw. sklepiki z “mydłem i powidłem”, w których kupicie najpotrzebniejsze rzeczy a nawet pamiątki za grosze (albo raczej centy 😉 ).

Jeśli lubicie buszować w ogromnych sklepach z ciuchami, to polecam Gran Vię, czyli główną ulicę miasta. Znajdziecie tam ogromne, kilkupiętrowe, znane sieciówki. Znajdują się wewnątrz zabytkowych kamienic z lat dwudziestych. Są otwarte do wieczora, także w niedziele.

Dwie aplikacje, które ułatwią ci pobyt w Madrycie
 
Znacie kupowanie przewodników i map przed podróżą do nowego miejsca? Jeśli tak, to w Madrycie możesz o tym zapomnieć!
 
Ostatnim sposobem na małą oszczędność jest zainstalowanie dwóch bardzo dobrze pomyślanych i przydatnych aplikacji.
 
1. Metro de Madrid
 
Aplikacja oferuje dwie mapy, które działają offline: sieci metra oraz centrum miasta.
 
Do tego można łatwo zaplanować podróż ze stacji A do stacji B, z uwzględnieniem wszystkim przesiadek po drodze.
 
2. Bienvenidos a Madrid
 
Tam znajdziecie kompletny przewodnik po Madrycie z polecanymi zabytkami, lokalami i sklepami.
 
Oprócz tego kilka hiszpańskich zwrotów, informacje na temat waluty, sieci komórkowych i komunikacji.
 
Bardzo polecam! Jeśli angielski nie jest problemem, ta aplikacja zastąpi każdy papierowy przewodnik, bo zawiera .
 
Podsumowanie
 
To koszt weekendu dla jednej osoby dorosłej. Oczywiście ceny są mocno uśrednione, bo wszystko zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb.
 
Myślę jednak, że jak na europejskie warunki i stolicę kraju, cena jest przystępna.