Wenecja w 1 dzień- kompaktowy przewodnik

“Wenecja w jeden dzień” to opcja racjonalna i całkowicie wykonalna. Zwarty układ miasta oraz brak ulicznego ruchu ułatwiają piesze zwiedzanie najbardziej znanych atrakcji. Ceny w knajpach pomogą Ci określić dzielący do nich dystans, tłumy turystów wskażą, że jesteś u celu. Placu św. Marka i Mostu Rialto nie da się ominąć. Można za to przejść obojętnie obok miejsc, które zupełnie za darmo pokażą Ci Wenecję z innej perspektywy, pozwolą zasmakować jej smaków i poznać prawdziwe oblicze…


Główne atrakcje Wenecji…

Zerknij na mapę!
 
Chyba nie muszę ich nikomu przedstawiać. To najbardziej oblegane przez turystów miejsca Wenecji, choć moim zdaniem nie one świadczą o pięknie miasta. Odnoszę nawet wrażenie, że ponoszą odpowiedzialność za opinię o tym, jak przereklamowana jest Wenecja. 
 
A dla mnie Wenecja jest miastem niezwykle ciekawym. To jedyny na świecie okaz urbanizacji wybudowany wyłącznie na wyspach. Jest ich ponad sto. Do tego ponad 400 mostów, tysiące kanałów, miliony drewnianych pali i gondoli. Oraz tyle klimatu i wdzięku, że starczyłoby jeszcze dla kilku innych miast! 

🎭 Plac św. Marka ( Piazza San Marco)

Serce miasta, wokół którego znajdują się najcenniejsze architektoniczne skarby Wenecji. To także najdroższa lokalizacja, za kawę można zapłacić nawet 20 euro, tym bardziej jeśli zasiądzie się w którejś z historycznych kawiarni, odwiedzanej przed laty przez największe europejskie sławy. 

Najlepiej przyjść tu lub dopłynąć rano. Nie ma wtedy turystów i straganów z chińskimi pamiątkami, które po dziewiątej zapełniają plac. 

🎭 Pałac Dożów ( Palazzo Ducale)

wstęp: 14 euro

Rezydencja weneckich dożów i siedziba rządów w czasach republiki, wybudowana w XVIw. Dziś skarbiec obrazów największych włoskich artystów. Pięknie prezentuje się między innymi z perspektywy wody. Widać wtedy jego asymetryczną bryłę z wschodnimi wpływami.


🎭 Bazylika św. Marka 

Ta budowla robi ogromne wrażenie. Nie tylko jej zewnętrzna bryła, ale przede wszystkim pozłacane wnętrze. Złote kopuły ozdabiane były ręcznie przez 600 lat. Świadomość, że świątynia ma ponad 1100 lat i każdy złoty kawałeczek szkła, razem z milionami innych kawałeczków został przyklejony na sklepienia osobno jest niesamowita!

A do tego można tego doświadczyć za darmo! Należy tylko przed wejściem zostawić w specjalnym punkcie plecak, zakryć ramiona i kolana oraz odstać swoje w długaśnej kolejce. Warto!


🎭 Biblioteka św. Marka i Stara Biblioteka Wenecka

Nie spodziewałabym się biblioteki w samym sercu Wenecji, a jednak! Mieści się na przeciwko Pałacu Dożów, przy nadbrzeżu. Obok niej stoi strzelista dzwonnica Kampanila. 

Wejście na szczyt płatne 8 euro. Sposób na zobaczenie panoramy Wenecji za darmo poniżej ↓.

Pomiędzy biblioteką a pałacem stoją dwie kolumny z posągami. Jeden przedstawia symbol Wenecji, czyli lwa ze skrzydłami, drugi- św. Teodora z krokodylem. Nigdy nie wiadomo, co skrywają w sobie wody weneckiej laguny…


🎭 Most Westchnień (Ponte dei Sospiri)

Do tylnej części Pałacu Dożów przyłączone było kiedyś więzienie. Legenda głosi, że więźniowie byli prowadzeni do celi przez Most Westchnień, gdzie ostatni raz widzieli miasto i wdychali za wolnością… Taka to oto romantyczna historia :P.


🎭 Wieża zegarowa ( Torre dell’ Orologio)


🎭 Most Rialto ( Ponte Rialto)

Oferuje jeden z lepszych widoków na Canal Grande i łączy oba jego brzegi w najwęższym punkcie. Okolice mostu słyną z zakątka handlowego. W pobliżu znajdują się liczne targowiska owocowe i rybne. 

Canal Grande ma długość 3,5 km. Wzdłuż niego znajdują się najznakomitsze weneckie pałace. Rozpoczyna się przy charakterystycznym kościele z białą kopułą Santa Maria della Salute.

 


🎭 Ponte dell’ Accademia

Najbardziej okazały i jeden z nielicznych mostów w Wenecji wykonany z drewna. Początkowo miał łączyć brzegi Canal Grande tymczasowo, przetrwał do dzisiaj na prośbę mieszkańców. Rozpościera się z niego piękny i bardzo znany widok na początek Wielkiego Kanału.


…i ciekawe miejsca położone w ich pobliżu

Okolice Mostu Rialto:
 
Warto odwiedzić galerię Fontego dei Tedeschi. To nazwa zabytkowego pałacu, w którym się mieści. Nie jest on oznaczony, ale to wysoki gmach w jednym z rogów Campo S. Bartolomio. Zakupy polecam robić tylko w wypadku posiadania wypchanego pieniędzy portfela. W innym wypadku wjedźcie windą na czwarte piętro i zobaczcie Wenecję z góry.
 
Świetny widok zupełnie za darmo!
 
 

W pobliżu wspomnianego placu znajdziecie też kilka tańszych jadłodajni. Ja skusiłam się na zapiekaną kopertę z ciasta francuskiego z mozarellą i prosciutto w środku.

Pyszna przekąska na lunch za całe 2 euro! To prawie taka cena jak za gałkę lodów… Pocztówki w Wenecji też są droższe niż 1 euro.


Okolice placu św. Marka, czyli piękna dzielnica Castello:

To jest dla mnie piękno Wenecji. Ciche place, kolorowe okiennice zdobiące odrapane fronty kamienic, wąskie uliczki, pięknie zdobione okna w arabskim stylu, malownicze kanały i fikuśne mosty. Oczywiście te urokliwe zakątki znajdziecie także  w pozostałych pięciu dzielnicach Wenecji, jednak to tamte perełki podobały mi się najbardziej. 

Wystarczy opuścić plac św. Marka, żeby znaleźć zupełnie inną Wenecję. Cichą, codzienną, urzekającą, bez turystów, plastikowych masek. Tylko dla Ciebie! 

 

 

Place Wenecji, czyli miejskie boiska, skwery i parki bez drzew… 

Pochowane między uliczkami i kanałami weneckie place są kolejnym malowniczym elementem Wenecji. Choć są podobne do siebie, zachwycają turystów, a dla mieszkańców pełnią funkcje placów zabaw, miejsc spotkań, targowisk i boisk. W Wenecji nie ma parków, trawiastych skwerów i placów porośniętych drzewami.
 
Warto odwiedzić Campo Sante Giovanni e Paolo. Mieści się na nim bazylika, ale także… szpital, wyglądem przypominający obiekt sakralny.

 

Weneckie instytucje są bardzo ciekawie usytuowane i ten szpital jest tego dobrym przykładem. W starych, zabytkowych budynkach mieści się każdy typ publicznych instytucji. Choć Wenecja to jeden, wielki zabytek, funkcjonuje jak każde inne nowoczesne miasto. 

 

W białym budynku po prawej znajduje się szpital

Wszystkie wymienione w tym wpisie miejsca znajdziecie zaznaczone tu.

Wenecja, choć przygniatana tłumami turystów, zastawiana tandetnymi pamiątkami i zalewana przez częste powodzie, potrafi naprawdę zachwycić. Już niedługo pokażę Wam, że umie także zaintrygować! Kolejny wpis poświęcę ciekawostkom i tajemniczym faktom o tym oryginalnym mieście.


Widzimy się!